Öğrenciler için en iyi kredi kartları – Öğrencilere kredi ve Kredi kartları para yerine geçen manyetik şerit barındıran ve şifre ile işlem yapılabilen manyetik kartlardır. Kredi kartları ayrıca müşterinin alışverişlerinde taksit yapabilmesini, yaptığı harcamalar neticesinde TL karşılığı olan puanlar kazanabildiği harcama birimleridir.

Kredi kartlarının ödemede sağladığı bu kolaylıklar neticesinde kullanımı yaygınlaşmış ve bunun neticesinde bankalar müşterilerine kredi kartı dağıtır olmuştur. Ayrıca bankaların 6 aylık ya da yıllık olarak müşterilerinden kestiği kredi kartı aidatı ücretleri bankaların en önemli gelir kalemlerindendir. Aslında birçok müşteri kredi kartı aidatlarının gereksizliğinden dem vurmaktadır.

Müşteriler kredi kartı aidatlarından rahatsızlık duymaktadır. Bu nedenle devlet gerekli yasal düzenlemeyi yaparak bankalara aidatsız kredi kartı zorunluluğu getirmiştir. Bunun neticesinde günümüzde bankalar aidatsız kredi kartı da verebilmektedir.

Kredi Kartı Çeşitleri

Kredi kartları yoğun olarak alışverişlerde kullanılmakta olup, farklı amaçlar için farklı kredi kartları bulunmaktadır. Mesela hava yolu ile uçuş tercihi olan müşterilerin seyahatlerinde kullandıklarında puan kazanabildikleri kart programları bulunmaktadır.

Mesela öğretmenlerin kullanımına sunulan kredi kartları da bulunmakta olup bu kredi kartından faydalanabilmek için öğretmen kimliği yeterlidir. Kredi kartlarını çeşitlendirebilmek mümkündür. Mesela farklı bir örnek vermek gerekirse esnaflar için dağıtılan kredi kartları olabilir.

Öğrenci Kredi Kartları

Kredi kartı verilirken ve kart limiti belirlenirken genellikle kart sahibinin gelir durumu ve diğer kartlardaki limitleri baz alınır. Örneğin belirli bir işi ya da geliri olmayan kişilerin kredi kartı kullanabilmesi daha zordur. Belirli bir işi ya da geliri olmayan bir grupta üniversite öğrencileridir.

Öğrencilerin sabit bir gelir kalemi olmamasına rağmen bankalar öğrencilerin genç olması gerçeğinden hareketle öğrencilere özel kartlar düzenlediği bilinmektedir. Hatta bankalar genç müşteriler elde etmek, öğrencilere kredi kartı verebilmek için birbirleriyle yarışmaktadırlar. Öğrenci kredi kartlarını örneklendirmek için birkaç kart ismi vermek yeterlidir.

Mesela iş bankası üniversite öğrencileri için İş’te Üniversiteli kartı, TEB Üniversite (Başvuru için tıklayınız. ), Ziraat Bankası Genç kart kredi kartlarını hizmete sunmuştur. Aslında üniversite öğrencileri için sunulan kredi kartı seçenekleri bu kadar değildir. Birçok banka öğrenci pazarından pay kapabilmek ve öğrencilerin ihtiyaçlarını karşılayabilmek için kart hazırlamaktadır.

 

TEILEN
Önceki İçerikFindeks Kredi Notu Nasıl Yükselir?
Bankacılık ve Yatırım alanında uzmanım

CEVAP VER