Findeks Kredi Notu Nasıl Yükselir? – Bankalardan kredi talebinde bulunulurken bizim finans çetelemiz olan yani karnemiz Findeks kredi notuna göre, başvurulan krediye olumlu veya olumsuz cevap verildiğini hepimiz bilmekteyiz. Peki, kredi kullanımlarında esas alınan Findeks kredi notu nasıl yükseltilir? Kredi Notumuzun yükselmesi için neler yapmalıyız? Bu yazımızda da Findeks kredi notunun yükselmesine neden olacak işlemleri sırasıyla ele alıp, sizleri konu hakkında aydınlatmaya çalışacağız.

Findeks kredi notumuzu yükseltebilmek için ilk kural, bankaya hiçbir günü geçmiş ödenmemiş borcumuzun olması  ve hali hazırda devam eden ödemelerimizi aksatmamak gerekir. Çünkü kredi not yükselmesi bankaya olan tüm borçların ödenmesinden 6 ay sonra tekrar yükseliş trendine geçer.

. Kredi kart borçlarımızı dönem atlatmadan, borcun tamamının ödenmesi gerekir. Asgari ödemesini bile yapsak, kredi notumuzda yükselme yaşanmaz. Diğer bir önemli nokta ise, aylık kredi kart harcaması, gelirimizden çok olmaması lazım. Diyelim ki 5.000 TL maaş alıyoruz ve bizim aylık kredi kart borcumuz 7.000 TL. Bu gelir ile gider arasında ki dengesizlik bile kredi notumuzun düşmesine neden olur.

. Kredi borçlarımızı, günü veya mümkünse gününden önce ödemek kredi notumuzun yükselmesine neden olur.

.Vadeli hesap açın. Birikmiş paramız varsa, vadeli hesap açtırıp parayı buraya yatırılması kredi notunun yükselmesine neden olur

. Kredili mevduat hesabınızdan çektiğiniz paraları gününde tam olarak yatırmak da kredi notunun yükselmesine neden olacaktır.

. Farklı bankalardan kredi kart taleplerinde bulunun. Birden fazla kredi kartınızın olması ve bu kartlarınızın aktif olması ve borçlarını zamanında ödemeniz de kredi notunuzun yükselmesine sebep olur.

. Kredi kartlarına veya vadesiz hesap kartlarınıza elektrik, su, telefon, internet, doğal gaz gibi otomatik ödeme talimatlarında bulunun. Bankalara otomatik talimat vermek kredi notunuzun yükselmesine neden olur.

. Altın veya döviz hesabı açtırın. Açılacak bu yatırım hesapları da kredi notunuzun yükselmesine neden olacaktır.

.Kullanılan kredilerin erken borcunun kapatılması da kredi notunuzu yükseltecektir.

. Maaş aldığınız bankanın kredi kartını kullanıyorsanız ve aynı bankadan kredi çekmişseniz, bankaya talimat verip maaşınızdan kredi kart borcunu ve kredi taksit ödemelerini kesmesini isteyiniz. Bu hamlede kredi notunuzun yükselmesine neden olacaktır.

Findeks kredi notu nasıl yükseltilir? Yazımızın sonunda; bankaların ürünlerini aktif kullanın ama kesinlikle günüde ödeme yapınız. Yukarıda saydığımız maddeler uygulanırsa, kredi notlarında gözle görülen bir artış olacağına şahit olacaksınız

CEVAP VER