Bankaların Çalışma Saatleri 2017 – Tüm sektörlerde olduğu gibi banka kurumlarının da belirli çalışma saatleri vardır. Her ne kadar banka çalışma saatleri 8 saat ile sınırlı olsa da açılış ve kapanış saatleri farklılık göstermektedir. Bu farklılık bankalar arasında olduğu gibi aynı bankanın şubeleri arasında da olmaktadır. Farklılığın sebebi ise ülkemizin her bölgesinin aynı iklim şartlarına sahip olmamasından kaynaklanıyor. Müşterilerinin yaşadığı bölgeye göre çalışma saatlerini düzenlemektedir.

Genel itibariyle bankaların çalışma saatleri 08:30 – 09:00 ile 17:00 – 18:30 arasında değişmektedir. Bankaların haftasonu açık olup olmadığı ve haftaiçi hangi saat aralıklarında açık oldukları herkesin merak ettiği sorular arasında yer alıyor. Nadir durumlar haricinde tüm bankalar yalnızca haftaiçi çalışmaktadır. Haftasonları hiçbir banka çalışmamaktadır. Bunların haricinde resmi tatil günlerinde haftaiçi bile olsa bankalar kapalıdır.

Türkiye’deki Bankaların Çalışma Saatleri 2017

Gün içerisinde fatura, kredi kartı ödemelerimiz, para çekme ve yatırma işlemlerimiz ve daha birçok işimiz için kullandığımız bankalar genel olarak 09:00’da açılıp 17:30 civarında kapanmaktadır. Bazı bankalar personellerini sırayla yemeğe çıkartarak öğle molası vermemektedir.

Ancak bazı bankalar ise öğlen 1 saat mola vermektedir. Öğle molası saatleri bankaya göre değişmekle beraber genel olarak 12:30 ile 13:30 saatleri arasında olmaktadır. Bankaların açılış saatleri 08:30 ile 09:00 saatleri arasında değişirken bu saat bölgenin iklim şartlarına göre farklılık gösterebiliyor. Aynı şekilde kapanış saatleri de bazı bölgelerde farklı olup saat 18:00’a kadar uzayabilmektedir.

Banka açılış saati sadece bölgeye göre değil aynı zamanda banka şubesinin bulunduğu mevkiye göre de değişim gösterebilmektedir. Örneğin AVM içerisinde bulunan banka şubelerinin açılış saatleri AVM açılış saatine göre belirlenmektedir. AVM’lerde bulunan bankalar genelde saat 10:00 civarında açılmaktadır.

Aynı şekilde kapanış saati de 19:30’u bulabilmektedir. İstisnai bir durum ise havalimanları içerisindeki banka şubeleri için geçerlidir. Havalimanlarında günün her saati yerli ve yabancı yolcu trafiği olduğu için banka ihtiyacı fazla olmaktadır. Bu nedenle havalimanlarında şubesi bulunan bankalar farklı çalışma prensibi uygulamaktadır. Örneğin Atatürk Havalimanı’nda bulunan banka şubesi 24 saat açık olarak hizmet vermektedir.

CEVAP VER