ATM Para Çekme Limitleri – Bankacılık işlemleri müşterilerin para transferi ve hesaplarından para çekme işlemlerinin yanı sıra ödeme işlemlerini de kapsamaktadır. Müşteriler eskiden bankalarda sıra bekleyerek bankacılık işlemlerini yapmaktaydı. Teknolojinin gelişmesi neticesinde ve ATM’lerin yaygınlaşması neticesinde bankacılık işlemleri ATM’ler üzerinden de gerçekleştirilebilir olmuştur. Bu nedenle artık müşteriler banka içinde kuyruk beklememekte, birçok işlem ATM’ler vasıtası ile yapılmaktadır. Hatta banka içinde çalışan banka personelleri bazı işlemler için müşterilerini ATM’lere yönlendirmektedir. ATM’ler sayesinde bankacılık yükleri dağılmış, banka personeli üzerine düşen yük azalmıştır. Bu yazı hazırlanırken destekkosgeb.com sitesinden yararlanılmıştır.

ATM’ler Ne İşe Yarar?

ATM’ler aslında bankalarda yapılabilen birçok işlemi yapabildiğimiz cihazlardır. ATM’ler ile birçok işlem yapılabilmektedir. Mesela para göndermek, fatura ödemek, kredi kartı borcu ödemek ve farklı işlemler ATM’lerde yapılabilmektedir.

ATM’ler aynı zamanda para çekilebilen cihazlar olup, kimi zaman bankaların kapalı olduğu saatlerde bile insanların para çekebilmesine imkan tanımaktadır. Fakat ATM’lerden bir seferde ya da bir günde çekilebilecek para miktarı sınırlıdır. Yani bir müşteri ATM’den hesabından para çekebilmek için belirlenen limiti aşmamalıdır. Bu limit bankadan bankaya değişmektedir.

Bankaların ATM Para Çekme Limitleri

Bankaların para çekme limitleri değişkenlik göstermektedir. Örneğin Ziraat bankası normal müşterileri için istisnai haller hariç 1500 tl çekim limiti koymuşken, İş bankası da 1500 TL para çekme limiti koymuştur. Her iki bankadan da 1500 TL üzerinde para çekebilmek için ek komisyon ücreti ödemek gerekir. Garanti bankası diğer bankalardan farklı olarak günlük para çekme limitini 2000 TL olarak belirlemiştir. Finansbank için günlük para çekme limiti 1500 TL olup, Halk Bankasında bu limit 1000 TL’dir. Yapı Kredi Bankası için günlük para çekme limiti ise 2000 TL’dir. Akbank ise günlük para çekme limitini 1500 TL olarak belirlerken TEB bu limiti 1000 TL ile sınırlandırmıştır. Denizbank günlük para çekim limiti 1990 TL olup, Kuveyt Türk’te bu oranı 1500 TL olarak sınırlandırmıştır.

Bankaların ATM para çekim limitleri yukarıdaki gibi olmakla birlikte aslında birçok banka farklı müşteri grupları için bu limitleri esnetebilmektedir. Mesela Çiftçilere özel kart kullanan müşteriler bazı bankaların ATM’lerinden daha yüksek oranda para çekebilmektedir. Bu sadece bir örnek olup değişik meslek grupları ve değişik kart sahipleri için limitler değişebilmektedir. Bütün bankaların atm para çekme limitleri buradan bulabilirsiniz.

CEVAP VER