60 Ay Vadeli İhtiyaç Kredisi Veren Bankalar – Herkesin zaman zaman nakit ihtiyacı olabiliyor. Birçok insan ihtiyaçlarını karşılamak için yeterli bütçeye sahip değildir. Bankalardan alınan ihtiyaç kredisi kişilerin ödemeyemedikleri kredi kartı borcu veya diğer borçlarını kapatmak, acil ihtiyaçlarını karşılamak için destek olmaktadır. Böylece kişiler sadece tek bir yere borçlanmış olurlar. Gerek ihtiyaç kredisinde gerekse tüm kredi türlerinde kredi vadesini belirleme işi bankaların yetkisi dahilinde değildir. Krediler hakkındaki vade, şartlar gibi detayları BDDK belirlemektedir. Ancak krediyi verip vermeme yetkisi bankaların insiyatifindedir. Güncel olarak ihtiyaç kredisi vadesi maksimum 36 aydır. 48 ay vade konusunda BDDK çalışmalara devam ediyor. Son bilgilere göre yakın zaman hem 48 ay hem de 60 ay vadeli ihtiyaç kredisi veren bankalar olacak.

 

Maksimum 48 Ay Vadeli İhtiyaç Kredisi

Günümüzde en yaygın kullanılan kredi türlerinden birisi ihtiyaç kredileridir. Uzun vadeli ihtiyaç kredileri tüketicilerin gereksinimlerine cevap verirken özellikle bankalar için de önemli bir gelir kaynağı olmaktadır. Tüketiciler için en önemli unsur çekecekleri krediyi uzun vade içerisinde ödemektir. Bu nedenle son yıllarda 60 ay vadeli ihtiyaç kredisi gündeme gelirken BDDK bu konuda hakkında çalışmalara başladı. Ancak mevcut durumda böyle bir vade henüz mümkün değil. Bununla beraber maksimum 48 aya kadar vade imkanı verilmektedir. Bu sayı BDDK tarafından belirlendiği için bankalar isteseler bile daha fazla vade sunamazlar.

 

60 Ay Vadede Faiz Ne Kadar Olur ?

Yüksek vade sayısı tüketiciler için önemliyken 60 ay vadeli kredi için en çok merak edilen konu ise faiz tutarı olmaktadır. Kredi tutarının vade sayısı arttıkça faiz de artacak ve ödenecek tutar daha fazla olacaktır. Yani 12 ay vadeyle kredi ödeyeceğiniz krediden daha fazla bir tutar ödersiniz. 60 ay vadeli kredi çeken kişi 5 yıl süre boyunca bankaya borçlu olacaktır. 5 yıl boyunca sürekli olarak bankaya prim ödemek kişilerin sağlığını bozabilir. Bunun yerine makul bir vade süresi belirleyip uzun süre prim ödemek zorunda kalmadan borç ödeyeceğiniz kredi miktarını seçmeniz yerinde olacaktır.

CEVAP VER