Tüketici Kredisi İçin Kredi Notum Kaç Olmalı – Kredi çekebilmek ve bankaların sağladığı kredi kartı gibi ürünlerinden faydalanabilmek adına kredi notu puanlaması oldukça önem taşımaktadır. Belirli bir seviye üzerindeki kredi notunuzla bu ürünlerden yararlanabilmeniz mümkün. Belirlenen kredi puanlamasından düşük bir kredi notuna sahip olan müşterilerin ise bankalardan kredi alabilme işlemleri oldukça zorlaşıyor.

 

Kredi Notu Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Kredi notu hesaplamanız farklı algoritma hesaplamaları kullanılmak suretiyle yapılmaktadır. Örneğin bu hesaplamalara kredi borcu ödemesi yapmaktaysanız veya kredi kartlarınızın borçlarını düzenli olarak bankalara ödüyorsanız puanlamada önemli bir rol oynuyor. Taksit geciktirmeniz durumlarında kredi notunuz da önemli ölçüde düşebilmektedir. Giderek önemi artan Findeks kredi notu ile pek çok işlem yapabilmektesiniz. Bu yüzden de kredilerinizi ve kredi kartı borçlarınızı zamanında ödemeniz sizin yararınıza olacaktır.

 

Kredi notunuz daha iyi bir faiz oranıyla daha yüksek tutarlarda bir kredi çekebilmenizde de çok büyük bir etken olabilmektedir. Kredi notunuz Kredi Kayıt Bürosundan (KKB) özel bir sistemle bankalara bildirilmektedir. Bankalar da alınan bu verileri göz önünde bulundurarak kredi veya kredi kartı başvurunuzu değerlendirmeye alırlar.

 

Kredi Alabilmeniz İçin Kredi Notunuz Kaç Olmalıdır?

Bütün bu etkenlerle ve hesaplamalarla kredi notu dökümünüz yapıldıktan sonra Tüketici Kredisi İçin Kredi Notum Kaç Olmalı? sorusu ortaya çıkmaktadır. Kredi notları 0-1900 arasında olmaktadır. İşlemler için gerekli kredi ortalamaları aşağıda yer verildiği gibidir.

 

  • 0-700 Kredi Notu: Adli takipte olan en kötü puanlama.
  • 700-900 Kredi Notu: Kötü puanlama.
  • 900-1500 Kredi Notu: Orta seviye bir puanlama.
  • 1500-1700 Kredi Notu: İyi seviyede bir puanlama.
  • 1700-1900 Kredi Notu: İyi puanlama.

 

Verilen bu kredi notu puanlamalarından hangisine dahil olduğunuzu Findeks kredi notunuz ile karşılaştırın. Bu puanlamalar bankaların size kredi ürünleri sunabilmesinde belirleyici faktör olarak karşınıza çıkacaktır. İyi bir kredi notuyla düşük faiz oranlarından ve vade seçeneklerinden kolaylıkla yararlanabilmektesiniz. Kredi ürünlerini kullanabilmeniz için ise kredi notunuz 1500 puanın altında olmamalıdır. Puanınız 1500 altında ise kredi kullanmanız da zorlaşacaktır. Ayrıca kredi notunuzun kredi ürünleri kullanmanız için tek etken olmadığını, ödeme alt limitiniz, düzenli bir gelir gibi pek çok şartının da bulunduğunu göz önüne almalısınız.

 

CEVAP VER