Kredi Kartı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler – Kredi kartları artık her insanın alışverişlerde kullandığı ve tüm işletmelerin de bu kolaylığı sağladığı bir nakit aracı olmuştur. Artık insanlar nakit para yerine alışverişlerini kartla yapmakta ve böylece nakit olmadığı durumlarda da alışveriş yapabilmektedirler.

 

Bankalar artık kredi kartı verme konusunda oldukça iyimser davranmaktadır. Her kişi, kendi bütçesine uygun olan bir kredi kartını bankadan rahatlıkla alabilmektedir. Ancak kişilerin bu noktada kredi kartlarını seçerken bazı noktalara dikkat etmesi gerekmektedir. Aksi takdirde kredi kartı sizler için kötü sonuçlar yaratabilir.

 

Faiz Oranları

Kredi kartı alırken dikkat edilmesi gerekenler arasında öncelikle bankaların uyguladığı faiz oranları gelmektedir. Bankalar kredi kartlarında gecikme faizi, alışveriş faizi ya da nakit çekim avansı faizi gibi çeşitli faizler uygulamaktadır. Kredi kartı alırken özellikle bu faiz oranlarını incelemek gerekir. Bu faiz oranlarının olmadığı ya da en düşük olduğu bankanın tespit edilmesi ve kredinin de bu bankadan alınması kişiler için daha doğru olacaktır.

 

Bankanıza Sadık Kalma Zorunluluğunuz Yok

İnsanların kredi kartlarında en sık yaptığı yanlışlardan birisi, daha önce müşterisi oldukları bankaya kendilerini mecbur hissetmeleridir. Kredi kartı alırken, kendi bankanıza sadık kalmanıza gerek yoktur. Zira müşterisi olduğunuz banka, sizlere avantajlı bir kredi kartı seçeneği sunmuyor olabilir. Bu noktada iyi bir araştırma yaparak, en uygun bankayı tespit etmek gerekir.

 

Kredi Kartı Aidatları

Bankalar kredi kartlarından yılda bir kez aidat adı altında belli bir ücret kesmektedir. Ancak bankalar yeni kanunlara göre, aidatın kesilmediği ürünler de sunmak zorundadır. Tercihen kişiler de bu ürünleri seçebilir ve yıllık aidat ödemeyebilir. Bunun yanı sıra her bankanın yıllık aidat ücreti değişebilir. Bu noktada yine en düşük yıllık aidatı kesen banka ile çalışabilirsiniz.

 

İhtiyaçları İyi Belirleyin

Bir kredi kartına başvurmadan evvel, öncelikle karta gerçekten ihtiyacınız olup olmadığını belirleyin. Elbette kredi kartları insanlar için çok faydalı olabilecek bir araçtır. Ancak bazı noktalarda kişiler ihtiyaç dışına çıkarak 2 hatta 3 kredi kartı birden taşımaktadır. Bu gibi durumlarda da kredi kartı sizler için adeta bir canavara dönüşebilir. Zira kredi kartlarıyla sürekli olarak alışveriş yapmak isteyebilir ve büyük borçların altına girebilirsiniz.

 

CEVAP VER