Faizsiz Kredi Veren Bankalar – Faiz konusu özellikle son yıllarda Türkiye’de sürekli olarak gündeme gelen bir konudur. Devlet bu konuda özellikle bankalara bazı uyarılar yaparak faiz oranlarının aşağıya çekilmesini istemişti. Kısmi olarak bu durum günümüzde yaşansa da, vatandaşlar faiz oranlarından şikayetçi olmaya devam ediyor. Bu durum insanları çeşitli alternatifler aramaya yöneltmektedir. Bu anlamda günümüzde faizsiz kredi veren bankalar da mevcuttur. Ancak sizlerin de tahmin edeceği gibi bu kredi türlerini almak pek de kolay değildir. Bu kredi türlerini alabilmek için birçok şartı yerine getirebilmek gerekir.

 

Faizsiz krediler günümüzde iki şekilde işlemektedir. Katılım bankalarının kar payı gözeterek verdiği faizsiz krediler ve normal bankaların bazı şartlar dahilinde verdiği faizsiz kredilerden söz edilebilir. Ancak söylemek gerekir ki, bu tarz faizsiz kredileri daha çok katılım bankaları aracılığıyla alabilirsiniz. Zira diğer bankaların verdiği faizsiz krediler KOBİ müşterilerine özel ya da otomatik ödeme talimatları olan müşterilere yönelik verilen kredilerdir. Bu kredilerin de 1000 TL ile 2000 TL arasında olduğunu görmekteyiz.

 

Bazı katılım bankaları faiz oranı yerine, kar payı denilen bir ücret tahsil ederek kredileri bu şekilde vermektedir. Yani banka faizden alamadığı ücreti, kar payı adı altında yine almaktadır. Bu yolla alınan ücretler biraz daha düşük olduğu için, faizsiz krediler için katılım bankaları yine de tercih edilebilir. Herhangi bir işletmede zararların ve giderlerin toplam cirodan düşürülmesi sonucu elde edilen kazancın, işletme ortaklarının hissesine göre düşen payına kar payı denir. Bankalar da bu şekilde kar payına ortak olurlar ve faiz oranını yine bir şekilde buradan çıkarmış olurlar. Albaraka Türk Katılım Bankası, Kuveyt Türk Katılım Bankası, Vakıf Katılım A.Ş, Ziraat Katılım Bankası gibi bankalar bu faizsiz kredileri veren bankalar arasındadır.

 

CEVAP VER